Польовий сезон 2017

М.Ю. Відейко, Є.С. Слєсарєв, М.М. Відейко

Польовий сезон 2017

Попередній звіт

2017 року польовий сезон НДЛ археології  розпочато у березні,  завершено у вересні. З перервами він тривав близько 11 тижнів. З них 6 тижнів працювала спільна експедиція з партнерами із університету імені Христіана-Альбрехта в Кілі (Німеччина), решта 5 припадає на проведення польової археологічної практики.

Image20

1. Магнітна зйомка

У березні мнс НДЛА Євген Слєсарєв працював з німецькими колегами над проведенням магнітної зйомки на території Черкаської та Вінницької областей. Вперше отримано фрагменти планів ряду поселень трипільської культури починаючи з етапу ВІ-ІІ, тобто останньої чверті V тисячоліття до н.е.

2. Розвідки в Обухівському районі Київської області

У польовому сезоні НДЛ археології 2017 року найдовшою стала експедиція в околицях с. Копачів Обухівського району Київської області. Її тривалість визначала археологічна практика групи студентів історико-філософського факульту. Упродовж кількох тижнів червня-липня співробітники НДЛ та практиканти займалися пошуками нових археологічних пам’яток. Здавалося б, що можна відкрити нового у сорока кілометрах від Києва, в краях, де археологи працюють з другої половини ХІХ століття? Тут вів розкопки Вікентій Хвойка, працювали експедиції Інституту археології, кількох київськиї університетів і навіть Обласного археологічного музею. Однак виявилося, що в околицях копачева вистачає місць, де ще не ступала нога археолога. Інакше неможливо пояснити, яким чином упродовж кількох тижнів вдалося відкрити близько 40 невідомих раніше пунктів, а з врахуванням того, що серед них біли і багатошарові пам’ятки з матеріалами двох-трьох археологічних культур, то число нововідкритих поселень перевищило 60!

            Оскольки основні наукові дослідження НДЛ зосереджені на вивченні поселень трипільської культури, то шукали насамперед сліди трипільців. І до списку пам’ яток культури давніх хліборобів вдалося додати ще одну, виявлену неподалік парку “Київська Русь”. А от решта відкриттів охоплювала кілька наступних тисячоліть і дала  весь спектр археологічних старожитностей Київщини: тут і ранній залізний вік (скіфські часи), і черняхівська культура, і Київська Русь і пізнє середньовіччя.

            Найбільше вразила кількість новознайдених поселень давньоруського часу. Виявилося, що шукати слід біля джерел води, причому це не обов’язково має бути якась значна річка, приміром Стугна, південний кордон Русі часів Володимира Святого. Досить було походити навколо балки серед поля, аби навпроти якоїсь верби чи групи кущів виявити давньоруське поселення! Треба лише уважно дивитися під ноги. На зораному полі знаходили насамперед фрагменти давнього посуду, інші знахідки, приміром металевих виробів були рідкістю.

            Але найцікавіше було потім, коли відмили від землі знахідки та розібралися з датуванням усіх цих поселень (тут у пригоді стали знайдені фрагменти вінець горщиків), то виявилося, що воно підтверджує літописні відомості про заселення земель на південь від Стугни, яке розпочалося у ХІ столітті, коли кордони Русі були посунуті на південь київськими князями. А от пік заселення тут припадає на ХІІ- початок ХІІІ століття. Що якраз навпаки, суперечить літописам ( та висновкам істориків, які на них посилаються): на часи “феодальної роздробленості”, схоже на те, припадає ріст числа сіл. Їх було більше, ніж зараз, хоча були вони меншими за розмірами! Схоже на те, народ жив у ті часи відносно заможно —у “підйомці” трапилися навіть уламки візантійських амфор. А це вже свідчить про те, що навіть селяни могли дозволити собі тоді час від часу перехилити заморського або кримського вина. Отож і торгівля, відповідно, переживала піднесення. Однак це тривало відносно недовго, 30-40-і роки ХІІІ століття стали вододілом між життям і смертю — слідів життя після монгольської навали виявлено дуже мало, і то не раніше XVII-XVIII століття. Останнє не має дивувати, адже ця місцевість знову стала прикордонням — на цей раз між Річчю Посполитою та Московським царством, а потім — Російською Імперією.

            Перед давньоруськими часами спостерігається ще два періоди акстивного заселення цих теренів — у скіфські часи, а потім за сім століть приходить черняхівська культура, войовничі давні готи, які подалися звідси воювати з Римською імперією. Після чого ці землі, схоже на те, в черговий раз стали пусткою — аж поки не прийшли селяни в часи Русі.

            Таким чином проведені розвідки дали змогу поки що у загальних рисах отримати картину та динаміку заселення цього краю упродовж майже шести тисяч років. Досвід розвідок 2017 року показав доцільність та перспективність суцільного археологічного обстеження територій, яке може стати основою широкого спектру історико-археологічних досліджень у майбутньому. І, звичайно, це була гарна практика для майбутніх істориків, які отримали можливість дізнатися про те, що сива давнина вона поруч, в полі (а не лише у тиші бібліотек та павутинні інтернету), вона навколо нас — слід лише навчитися її знаходити і розуміти знайдене.

3. Дослідження у Тальнівському районі Черкаської області

            Після багаторічних розкопок одного з найбільших поселень трипільської культури з’ясувалося, що археологи багато знають про те, як жили його мешканці, які зводили споруди і який робили посуд, натомість не уявляють, як виглядала місцевість, у якій воно розташоване, що там росло, яким був клімат. Але без цих відомостей годі збагнути, як було можливим прогодувати в одному місці 10-15 тисяч людей  - і це з використанням технології мідного віку! Подібні палеогеографічні дослідження потребують не лише висококласних фахівців, але і відповідного обладнання, лабораторних аналізів відібраних проб, тощо, а усе перелічене коштує немало. Завдяки співпраці з університетом Христіана Альбрехта (КільЮ, Німеччина) постала можливість провести на високому рівні подібні дослідження у Майданецькому.

            Аби доправити до місця робіт потрібне обладнання (вартістю понад чверть мільйона євро) для різного роду досліджень знадобилися два мікроавтобуси. Вже з кордону лунали дзвінки від здивованих цим видовищем митників на кордоні з Молдовою (а саме звідти з розкопок прямували німецькі колеги до України) — чи справді проводитимуться подібні дослідження у якомусь там Майданецькому? Довелося запевняти: так, проводитимуться, співробітники НДЛ археології вже чекають на колег на місці робіт. Колектив дослідників-географів очолив професор Рейнер Дуттманн (Rainer Duttmann), добре відомий у Європі по роботі над подібними проектами по реконструкції давніх ландшафтів та природного середовища. Загальне керівництво групою дослідників з Німеччини проводив доктор Роберт Хофман. Працювало одночасно дві групи німецьких і одна — українських дослідників, роботи проводилися як на поселенні, так і поза його межами.

            Окрім традиційного для палеогеографічних робіт відбору проб грунту для лабораторних досліджень було проведено масштабну електророзвідку.  Цей метод дає змогу отримати не лише профіль давнього рельєфу місцевості, але і натрапити на сліди археологічних об’єктів. Зовні це виглядало так: забиті в землю через метр електроди з червоними коробочками вгорі поєднувало дві сотні метрів жовтого кабелю, до якого підключені акумулятори та вимірювальні прилади. Слід зауважити, що на трипільських поселеннях востаннє подібну техніку українські геофізики на чолі з В.П. Дудкіним застосовували ще наприкінці 60-х років ХХ ст., а потім для пошуку археологічних об’єктів перейшли на використання магнітної зйомки.

            Повернення електророзвідки на трипільське поселення 2017 року виявилося напрочуд вдалим. Так, отримано профіль рову від палісаду, який оточував поселення. І це без жодних розкопок: аби вивчити невелику ділянку цієї оборонної споруди 2016 року довелося закласти розкоп площею понад 100 квадратних метрів, а до роботи залучено до десятка працівників упродовж місяця! Тепер, 2017-го дві людини отримали сім профілів рову(і ще багато чого цікавого) за один день.

            Однак головним завданням електропрофілювання було отримання відомостей про давню долину, яка прикривала частину поселення. У поєднанні зі зйомкою місцевості з дрона ці відомості стануть джерелом для відновлення давнього ландшафту. Інша група геофізиків займалася вивченням магнітних властивостей археологічних об’єктів. Ця інформація у майбутньому стане в пригоді для вибору чергового об’єкта для досліджень — і не лише на Майданецькому поселенні, а на трипільських пам’ятках в цілому. Адже таким чином (поки що теоретично) можна отримати відомості і про глибину залягання, і збереженість решток давніх споруд, і про наявність там певних знахідок...

            Співробітники НДЛ зайнялися більш простою справою, яка тим не менш вимагала часу та певних зусиль. Вони збирали зразки обпаленої обмазки, рештки давніх будівель, виорані на поверхню. На кінець вересня майже на всіх полях врожай зібрано, отож працювати було легко. Взято координати знахідок, які згруповано по місцям розташування 20-ти давніх споруд. Це дасть змогу встановити, які злаки вирощували господарі цих будівель майже шість тисячоліть тому. Ідея подібних зборів з’явилася після того, як 2016 року вдалося виявити чимало відбитків культурних рослин на обмазці, добутій під час розкопок. Тепер можна буде порівняти знахідки з різних місць поселення. Це цінна інформація про організацію давніх господарств, вірогідну спеціалізацію (або її відсутність), тощо. Важливим є те, що цього року шукати відбитки допоможуть під час практичних занять історики-першокурсники, долучившись тим самим до міжнародного дослідницького проекту. Проби обмазки вже чекають на них у Центрі археології на історико-філософському факультеті. Для фіксації знахідок вже є потрібне обладнання, закуплене коштом університету — від цифрових фотокамер до мікроскопів.

            Виявляється, що і без розкопок можна отримати чимало цінних відомостей, які стануть в пригоді у відтворенні давньої історії. На черзі — не лише обробка зібраних 2017 року матеріалів, але і підготовка до видання результатів досліджень у Майданецькому попередніх років.

Факультет у соціальних мережах